Organiczne nawozy w Twoim ogrodzie – 5 rodzajów preparatów, z którymi zadbasz o warzywa bez chemii

mar 1, 2022 | Nawozy

ogród

Samodzielna uprawa warzyw i ziół ma wiele zalet, a jedną z nich jest brak szkodliwej chemii w jedzeniu. To będzie miało miejsce jednak tylko wtedy, jeżeli do pielęgnacji przydomowego ogródka nie będą używane sztuczne nawozy, pestycydy i inne niepożądane substancje. Na szczęście coraz popularniejsze jest organiczne ogrodnictwo, a w wielu sklepach można kupić organiczne nawozy. Wiele z nich możesz też przygotować samodzielnie. Poniżej znajduje się opis pięciu rodzajów nawozów organicznych, które kompleksowo odżywią glebę i rośliny.

Żywokost lekarski – surowiec, który łatwo mieć pod ręką

Żywokost lekarski to bylina z rodziny ogórecznikowatych, która świetnie prezentuje się w ogrodzie, posiadając piękne kwiaty koloru białego lub fioletowego. Często jest on sadzony jako roślina ozdobna, a do tego jest on rośliną leczniczą o potężnej mocy. Osoby, które chcą samodzielnie uprawiać warzywa, cenią go jednak najbardziej ze względu na wysoką zawartość potasu, co czyni z niego idealny nawóz.

Potas to pierwiastek, którego obecność w glebie jest bardzo ważna, gdyż zapewnia on obfite formowanie się kwiatów, a rośliny nim zasilone rodzić będą piękne, duże i pełnowartościowe pod względem odżywczym owoce.

Żywokostu lekarskiego możesz używać jako ściółki i dodawać go do kompostownika. Bardzo wygodną formą jego wykorzystania jest płyn przyrządzany z liści przyciśniętych kamieniami lub cegłami w szczelnym pojemniku. Pozostaw w nim liście przez 3-4 tygodnie, a uzyskany czarny płyn rozcieńcz, dodając do niego 20 części wody.

Podlewaj nim przede wszystkim krzewy owocowe, pomidory, papryki, ogórki, dynie, cukinie i inne rośliny rodzące owoce, dzięki czemu owocowanie będzie obfite, a warzywa – pyszne. Przy okazji zobaczysz też, że uprawiając ogród bez chemii i wdrażając zasady, na które składa się organiczne ogrodnictwo, możesz osiągnąć wspaniałe wręcz rezultaty.

Kości jako nawóz

Doskonałym nawozem organicznym są kości. Zaopatrują one ziemię przede wszystkim w cenny fosfor. Pierwiastek ten jest najważniejszy dla formowania się i sprawnego działania korzeni. Organiczne nawozy na bazie kości są gwarancją pięknych i zdrowych warzyw mających formę korzeni, a więc rzodkiewek, marchwi, pietruszki, selera, chrzanu, buraków i innych niezliczonych warzyw. Kości dostarczają ziemi też wapnia, który jest potrzebny roślinom w niewielkiej dawce, jednak jest on i tak bardzo ważny.

Na co dzień ciężko pozyskać kości do przygotowania z nich nawozu, a do tego muszą być one rozdrobnione. W sklepach ogrodniczych możesz jednak dostać organiczny nawóz w formie mączki z kości. Coraz więcej producentów oferuje taki całkowicie naturalny produkt dla osób chcących uprawiać ogród bez chemii.

Krew w ogrodzie – kontrowersyjny, lecz bardzo skuteczny nawóz

Świetnym nawozem jest również krew. Nawóz ten jest trudny do pozyskania samodzielnego, jeżeli ma się tylko przydomowy ogródek, jednak właściciele gospodarstw, hodujący też zwierzęta na ubój, od dawna wykorzystują krew jako nawóz organiczny bogaty w azot, który gra najważniejszą rolę w formowaniu się liści i łodyg.
W wielu sklepach ogrodniczych możesz kupić jednak mączkę z krwi. Sprawdzi się ona idealnie w całym ogrodzie, a najbardziej skorzystają na niej wszelkie warzywa liściaste i rozmaite zioła. Dodatkowo mączka z krwi często mieszana jest też z mączką z kości, dzięki czemu powstaje nawóz bogaty i w azot, i w fosfor.

Wiele osób krew jednak odpycha lub uznają oni użycie jej za nieetyczne. Jeżeli jednak do nich nie należysz, to warto skorzystać z tego jednego z najlepszych naturalnych nawozów.

Węglan potasu – idealny nawóz, który łatwo zdobyć samemu

Jednym z podstawowych nawozów jest węglan potasu, naturalny minerał występujący w przyrodzie bardzo obficie. Być może o tym nie wiesz, ale popiół pozostający po spaleniu drewna i węgla drzewnego to właśnie zanieczyszczony węglan potasu. Jeżeli więc na swojej działce regularnie organizujesz ogniska albo posiadasz tradycyjną wędzarkę, z pewnością masz dostęp do popiołu.

Jeżeli działkę masz w terenie mocno zadrzewionym i masz na swoim terenie drzewa, z pewnością dysponujesz też gałęziami, które możesz spalić. Jeżeli nie, to niejeden pobliski sklep ogrodniczy będzie posiadał organiczny nawóz z węglanem potasu. Nawóz taki cieszy się sporą popularnością, gdyż jest nie tylko przyjazny przyrodzie, ale i niedrogi.

Fosforyty – skały będące najpowszechniejszym źródłem fosforu w przyrodzie w Twoim ogrodzie

Innym doskonałym materiałem na naturalne nawozy są fosforyty, czyli skały, które są głównym źródłem fosforu w przyrodzie. Zawierają one fosforany odżywiające korzenie, a więc i wszelkie warzywa w formie korzeni.

Niejeden sklep ogrodniczy powinien mieć na stanie naturalne nawozy pozyskane z tych skał, które w przyrodzie występują bardzo obficie, gdyż ich potężne złoża zlokalizowane są na całym świecie, w tym w Europie.

Nawozy pochodzenia naturalnego warto stosować, gdyż odżywiają one rośliny w sposób naturalny, nie zabijając przy tym przyjaznego im życia. Do tego nie wywołają one też erozji gleby – zjawiska polegającego na jej śmierci, które będzie miało miejsce, jeżeli będziesz stosować nawozy sztuczne.

Jeżeli chcesz cieszyć się pięknymi i dużymi warzywami o optymalnych wartościach odżywczych, postaw właśnie na ogrodnictwo organiczne i na stosowane w nim substancje pochodzenia naturalnego.